ALIX 1C

- Doplněno 28.6.2009: Přiojen disk 2,5“

Koupil jsem si "hračku", desku ALIX 1C http://www.pcengines.ch/alix1c.htm, dnes je k dostání její bratříček ALIX 1D http://www.pcengines.ch/alix1d.htm a krabičku http://www.pcengines.ch/box1c.htm. Je to takové malé kompletní PC v podstatě se všemi běžnými periferiemi a s konektorem pro připojení 2,5“ disku nebo CF karty, miniPCI pro WiFi kartu.

Vyzkoušel jsem různé operační systémy. Pokud však hodláte něco zkoušet pořiďte si na to zkoušení CF kartu případně USB flash o velikosti 4GB. I když je u různých instalací různých systémů napsáno, že stačí třeba 256MB je pro začátek lepší zkoušet na velké flešce než potom se trápit s nedostatkem místa. Některé systémy při nedostatku místa spadnou aniž by oznámily proč vlastně spadly. Po vyzkoušení a zjištění skutečných nároků na „disk“ můžete instalovat na menší. Na 1GB flešku se vlezly pouze WIN XP a DEBIAN bez GUI. Většinu instalací jsem prováděl z DVD připojeného pomocí USB.

Pokud budete kupovat CF, kupte raději rychlejší, je to poznat a přečtěte si poznámku v dokumentaci, ať nekoupíte špatný typ.

USB disky deska připojuje bez problémů a pokud z nich chceme dočasně spouštět systém stačí během nabíhání stisknout ESC a vyskočí možnost výběrů médii pro boot.

Ve všech mnou zkoušených systémech byly problémy v grafickém módu s přepisováním obrazu, občas se vyskytovaly barevné pruhy, které záhy mizely. Při vzdáleném přístupu přes VNC Viewer se tyto neobjevují. Chyba je zdokumentována v dokumentaci k desce.

Pokud chceme provozovat desku bez monitoru, tak musíme na VGA konektoru propojit 12 a 5. Jinak se najíždění sekne a zůstane v nějaké smyčce navěky. Chyba je zdokumentována v dokumentaci k desce.

Deska se občas nerozběhne při připojení napájecího napětí 12V. Stává se to jak při připojení 12V do desky, tak při připojeném adaptéru při zasunutí do zásuvky 230V. Zatím jsem nepátral co je příčinou, zda nějaký problém s deskou nebo je slabý adaptér, ale ten má předepsaných 12V/1,5A. Tato chyba mne příliš netrápí a domnívám se, že by ji vyřešil jiný napájecí zdroj.

Na desce je konektor pro připojení LED HDD, LED PWR a tlačítka RESET. Pro ledky jsem v čelním panelu krabičky vyvrtal díry a zalepil tavným lepidlem. Tlačítko jsem vyvedl prozatím, tedy asi napořád, bokem jen na vodičích. Do krabičky jsem namontoval pigtail a anténu pro WiFi, na desku přidal miniPCI WiFi kartu, vše ze starého routeru, který šel do silikonového nebe. Bohužel se mi nepodařilo kartu zprovoznit, stejný problém jako u notebooku, vše jede jen se nepodařilo zapnout vysílač, nepomohly ani drivery z Windows. Měl jsem půjčenou kartu TL-WN321G do USB, ta jede bez problémů a lze ji kdykoliv odpojit či připojit, pokud byla jednou nakonfigurována v síti, tak se bez problémů kdykoliv přihlásí a funguje.

-Tak dnes jsem vyměnil MiniPCI WiFi kartu, původní ze starého routeru, za novou kartu TL-WN560G, hurááá vše jede bez nejakých dodatečných doinstalací a konfigurování. Na kartě jsou dva konektory pro připojení antény, ten správný je označen MAIN.

Zdroj a nabíječka
Nad napájecím konektorem je přidaná LED PWR a nad COM vpravo je přidaná LED HDD.

WIN XP:

Po instalaci, pomocí utilit pro instalaci na USB, se rozběhly. Běžely přiměřeně rychlosti CPU a množství RAM, než jim došla paměť při pokusu spustit OpenOffice, pak se sekly. Pro aplikace méně náročné na paměť a po příslušném dokonfigurováni se jeví i použitelné, tedy pro ty méně náročné aplikace.


MS-DOS

Ten jsem vypreparoval z WIN XP, vyrobil boot USB flešku a dokopíroval. Zap, Bios, je tam. Po skončení najíždění biosu se objeví příkazový řádek téměř „okamžitě“. Vše se provádí „hned“. Úžasný systém, kdyby tak reagovaly windows, to by byl život. Bohužel mi připadá, že se do nových verzí win se přidávají nové funkcionality „opičárny“, ale vylepšení rychlosti a stability moc ne.

FREE-DOS:

Stejné jako MS-DOS extrémně rychlé-svižné.

UBUNTU:

Jak to kuře za komunistů, stokrát jinak, pokaždé lehké, chutné, stravitelné. Vyzkoušel jsem:

SLAX:

Tato distribuce nejrychleji najela do grafického módu.

DEBIAN:

Tatínek od Ubuntu. Vítězná distribuce, nejrychlejší nájezd do přihlášení bez GUI, a nejméně spotřebované RAMky.

Voyage Debian, DSL, MiniUbuntu:

Možná někdy ještě vyzkouším, placky už mám vypečené, ale není čas.

WIN 98:

Možná někdy vyzkouším, ale předpokládám svižný chod, neboť na takové konfiguraci 98 bez problému chodily. Je jen otázka, jak to bude s ovladači.

-Tak jsem učinil první dva pokusy: Z DVD mechaniky připojené přes USB a z USB klíčenky, instalace se rozběhla v pořádku a když se objevilo grafické instalační prostředí tak došlo k chybě. Příčina je celkem legrační, WIN98 nepodporují při instalaci USB, takže v určité fázi se odstřihnou samy od instalačního USB disku.

No nic, musím někde sehnat kšandu na připojení 2,5“ IDE disku a nebo volnou CF. A pak uvidíme

Další:

Ještě jsem zkoušel nějaké další 4 systémy, založené na Linuxu, ale ty se nepodařilo nainstalovat a placky jsem vyhodil, takže už nevím o jaké šlo.

VÝSLEDEK!?:

Na CF 4GB mám nainstalováno XUBUNTU, na USB flešce 2GB je DEBIAN a na druhé CF 1GB je FREE-DOS.
V Linuxu je GUI ještě provozovatelné, ale na trvalou práci s internetem nebo kancelářskými programy to není.

Systémy jsem zkoušel nainstalovat, spustit a spustit nějaké základní programy, případně programy pro výpis systémové konfigurace, toť vše, nějaké hloubkové testování jsem neprováděl.

Připojen disk 2,5“:

28.6.2009
Asi tak před měsícem se mi podařilo sehnat kšandu pro připojení disku a provedl jsem další zkoušky.
WIN 98, běží zcela bez problémů, svižně.
WIN XP, tím že si mohly vytvořit plnohodnotný swap tak jsou plnohodnotně použitelné, sice to není žádná turborychlost, ale jdeto.
LINUX, evidentně mu rychlý disk, tedy proti fleškám, a swap udělal dobře.
PROSTĚ DISK JE DISK.