Při pájení konektorů na baterii nebo regulátor si je přidržují klamerkou, která však utíká i s
konektorem nebo z ní konektor občas vystřelí. Nejlépe se pájí, když mi konektor přidržuje
někdo kleštěmi, ale ne vždy je někdo k dispozici. Proto jsem si udělal držák pro pájení, takovou třetí ruku.
Na obrázku jsou osazeny téměř všechny pozice. Při běžném používání je však zasunut jen jeden konektor, aby ho mohla sevřít pohyblivá část držáku.
Držák jsem nakreslil v Corelu a vyřezal na frézce TRON+, frézou o průměru 1,5 mm. Samozřejmě lze vyřezat držák i ručně. Jako materiál jsem použil starou překližku silnou 3 mm. Na fotografii s přířezem je "první verze". Poslední verze má otvory pro více konektorů.
Poslední verze má otvory pro více konektorů, XT60, T Deans, 4mm a 3,5 mm . Pro lepší přístup je pro některé konektory více různě natočených uchycovacích otvorů. Zasunuje se vždy jen jeden konektor, aby jej pohyblivá část tažená gumkou mohla sevřít. Držák je složen ze čtyř desek, kdy druhá deska je pohyblivá a je proti ostatním tažená gumičkou. Z každé strany pohyblivé desky je kovová podložka M3 a desky jsou staženy šroubem M3 x 20, staženo maticí a zajištěno kontra maticí. Desky jsou zasunuty do základny s upevňovacími otvory. Já však proti posunutí používám kus železa jako závaží postavený zezadu na základnu. Počtem gumiček nebo jejím napružením můžeme regulovat sílu sevření konektorů. Otvory v deskách jsou "na knap", jen pro T konektory jsou volnější, aby se do otvorů vlezly i konektory s výstupky.
Na zadní straně desky jsou otvory pro konektory.
Zadní strana prázdného držáku.
Přední strana prázdného držáku.
Podklady ke stažení. Download. Corel-8, DXF, G-kod.