Úprava konektoru, aneb jak jsem objevil "Ameriku" a ještě málem ušetřil. 

Po mnoha letech jsem vytáhnul dálkové ovládání pro modely a zjistil že se používají "trochu" jiné konektory. Po zakoupení originálního konektoru HITEC jsem zjistil že je to nějaké podobné něčemu co znám.

   Postavil jsem si model remorkéru MONAKO I podle stavebního návodu na stránkách MO-NA-KO

Modelařina na koleně

Ze skříně jsem vytáhl a oprášil dálkové ovládaní, stařičkou modelu. A pěkně si zajezdil.

   Moji kluci začali také stavět, mírně pozměněnou variantu. Takže k narozeninám bylo rozhodnuto, ať můžeme jezdit spolu, tak to bude nové dálkové ovládání.

   Při instalaci a zkoušení nového rádia jsem různě prohazoval serva, regulátory, napájení atd. A neustále přehazoval konektory. Modela totiž do svých přijímačů používá vlastní typ konektorů nekompatibilních s čímkoliv. Proto jsem se rozhodl že vyrobím redukce z Modela na HITEC.

   Po zakoupení konektorů kompatibilních HITECem jsem se jal vyrábět redukce, na jedné straně Modela vidlice a na druhé straně HITEC vidlice. Když se to vše spolu povalovalo po stole zaujaly mne HITEChovské konektory a silně mi něco připomínaly. Vyhrabal jsem staré konektory používané v PC pro připojení reproduktorku a tlačítek a ejhle skoro ono. Jenže tyto konektory nejdou zasunout do přijímače HITEC, no šly by při použití násilí, ale přeci nebudu ničit novou věc.

   Tak jsem zakoupil v GM elektronik konektory KONPC-SPK-3 a jal se je studovat, porovnávat s konektory HITEC. V podstatě jsou stejné jen HITEC mají sražené hrany, které vytvářejí klíče pro správné zasunutí. Tak jsem vzal nůž a hrany srazil v potřebné délce a míře. Hrany neřežeme, ale oškrabáváme jde to velmi rychle, rychleji než připojení jednoho pinu Výsledek je více než uspokojující, funkce bezvadná. Konektory můžete porovnat na fotografiích.


Originál piny a tělo konektoru HITEC a tělo a piny konektoru KONPC-SPK-3.


Originál HITEC, neupravený a upravený KONPC-SPK-3.


  Takže k čemu to je dobré, proč si nekoupit originál? Originál koupený v modelářské prodejně stojí cca 20 kč, neoriginál vhodný pro úpravu, koupený v GM stojí 3,50 kč + 10 sekund práce. Kvalita a provedení při posouzení okem je srovnatelná. Možná že jsem objevil "Ameriku", ale na inetu jsem popis úpravy nenašel, asi jsem špatně hledal.

   No a kyž jsem tak pozoroval to svoje veledílo,tak jsem dostal nápad že bych nevyráběl žádné redukce, ale vyměnil konektory v přijímači Modela za konektory HITEC. Tak jsem se vypravil opět do modelářské prodejny, ale kolíky se prodávají pouze na kabel v GM jsem tedy zakoupil koliky S1G40, je to 40 kolíků za 8 kč. Kolíky jsem proměřil a porovnal se zakoupenou vidlici HITEC. Jsou použitelné a zaměnitelné.
   Tak jsem se do toho vrhnul. Rozebral jsem přijímač, vypájel původní konektory. Vzhledem k tomu že rozteč původních konektorů je 5 mm a nové mají 2,5 mm je nutno navrtat nové díry mezi díry pro signál a díry pro mínus napájení. Dále odstraníme části měděné fólie v blízkosti nových děr. Zapájíme kolíky do původních děr, chce to trochu více cínu původní díry jsou dost velké. Na prostřední kolíky přivedeme pomocí vodiče plus napájení a jeto.


  A jak jsem málem ušetřil? No prostě projetý benzín za nákupem konektorů za 3 kačky, kdybych koupil originály hned na poprvé tak to vyjde na peníze nastejno.
  Úprava přijímače modela? Asi bude bezpečnější koupit nový přijímač, do drahého modelu to cpát nebudu.


No chlopi jak se to zrobite podle teho navodu a nacpete to do jakehosi verglu tak si pamatuje že to robitě na vlastni triko a že jak se to popsuje, tak mi nebečtě ani do mejlu ani jinak bo je to vaša cy.....a že datě na kadejaku hlupotu.