Při mém občasném modelaření se potýkám u mého vysílače Optic 6 s jedním problémem. Tím je nošení či uchycení vysílače v době, kdy jej potřebuji mít u sebe, ale nemohu ho držet rukama. Vysílač se překlápí dopředu a pak je namáhána anténa, čvachtá se ve vodě či vázne v trávě a plete se pod nohy. Druhá varianta je že se vysílač překlopí anténou vzhůru, dojde k přitlačení kniplu k tělu a občasnému posunutí plynu z neutrálu. Plný plyn v neočekávaný okamžik není také nic příjemného. Vím že Optic má tlačítko pro vypnutí plynu, taky ho používám, ale občas zapomenu.
Dá se s tím žít a zvyknout si a snažit se tyto případy maximálně eliminovat. Ovšem nutí to člověka ke zvýšené ostražitosti, rozptyluje při startu nebo když je zrovna nakloněný nad vodu. Jistým řešením by byl pult, asi bych si jej pořídil, kdybych se dostal ven častěji, ale v současné době by byl pro mne jen další zátěží.
Zkoušel jsem jiný způsob uchycení, s posunutím těžiště úchytu, ale výsledek byl více méně stejný. Po drobném experimentování se mi osvědčily jednoduché úvazky, kšandy. Sice trochu zastiňují display , ale na ten se já za provozu většinou nedívám. Stejně mám co dělat s modelem a nestíhám si číst.
Nebudu zde popisovat konstrukci, ta je myslím z obrázků dostatečně zřejmá a každý bude mít k dispozici jiný materiál. Já jsem nakoupil v galanterii 1cm široký pásek. Kšandy hlavně zabraňují překlopení vysílače kniply k tělu a tím spuštění motoru. Sklopení anténou dolů je bráněno polohou těžiště. Kšandy jsou hlavně určeny k prvotní částečné fixaci vysílače před vypuštěním modelu.
Vedení kšand spodem je možné dvojím způsobem. Přímo, pak je vysílač labilní ještě do stran
Případněje můžeme roztáhnout přes nožky, tím se zlepší i vodorovná stabilita vysílače. Kšandy, vahou vysílače, za nožkami spolehlivě drží.
Já vždy vysílač nevědomky mírně přizvedávám a až po delším držení využívám jeho zavěšení kolem krku. Celkovou délku mám nastavenou tak že se nenaruší zaklesnutí za nožkami, případně není problém prsty vespod vysílače to jednoduše opravit. Pokud potřebujeme s vysílačem volně manipulovat stačí jej jen trochu více přizvednout a tím se uvolní z částečné fixace kšandami a můžeme s ním volně manipulovat, otáčet do všech stran.
Ještě je možno nasadit pásek na držadlo, místo na anténu. Pak je možno přizvednutím vysílače a shozením pásku z držadla kšandy zcela uvolnit a vysílač jen visí za původní oko. Tuto variantu aplikuji nyní po upgrade vysílacího modulu na 2,4GHz.
Nyní hledám po galanteriích vhodné malé sponky, pomocí kterých by šla jednotlivá oka kšand plynule zkracovat a tím nastavit optimální délky pro nejlepší funkci. Stávající oka jsou napevno sešity nití.