RCR-mini pro motory řady 400. 

Regulátor vznikl ze stejného důvodu jako spínač, do začátku bylo třeba pořídit regulátory pro tři modely lodí, takže koupě hotových regulátoru by mohla vyjít až na 3000,- korun. Což je celkem dost na první vyzkoušení. A to by se mohlo stát že by to kluky nechytlo, tak by koupené skončily v šuplíku.


Popis:
Při hledání vhodného spínače v různých internetových zákoutích jsem narazil na regulátor na stránce http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/esc.html. . Regulátor je sice bez reverzu, takže s lodí nelze couvat, ale jako první regulátor na pohrání s loďkou to stačí, pořád lepší než jen zapnuto vypnuto. Díky tomu že nemá zpětný chod tak je jednoduchý na stavbu a i plošný spoj je jedoduchý. Bez problému si jej postavili kluci (10 a 13) jako svoji první konstrukci a fungoval na první zapojení.

Po sestavení regulátoru jsem zjistil že zabírá později a má rychlý start. Což způsobovalo že se s lodí nedalo pomalu pojíždět. Tak jsem se znova podíval na původní stránky a zjistil že je to tak. Regulátor je v původní verzi použit pro letadlo a tam jsou pomalé otáčky k ničemu, lodní šroub pracuje přeci jen v hustším prostředí a tak stačí pohnout s lodí i při menších otáčkách. Bohužel program je napsán pro procesor PIC, což není moje parketa. Takže, přestože je k dispozici zdroják s include souborem, kde je vidět závislost výchylky na otáčkách, nebyl jsem schopen spustit překladač s upraveným zdrojákem, tak jsem našel přímo ve programu tabulku a tu zeditoval a výsledek uložil jako hex.
Udělal jsem dva upravené programy jeden je lineární a druhý je upravený tak aby průběh výchylek ovladače vyhovoval mému MONAKU.

Další úpravou kterou jsem udělal je vypuštění obvodu kontrolujícího napětí baterie. Důvody jsou dva. Za prvé se mi nikdy nepodařilo nastavit tak aby vhodně fungoval s aku 6V Pb. A pak při ježdění na tento aku je v případě poklesu napětí již loď výrazně pomalá a o stavu aku lze usuzovat s chování lodi.

V původní konstrukci je použit PIC12C509, tento brouk jde naprogramovat jen jedou. Takže po poradě s PICařem jsem použil PIC12F509. Ten je zcela kompatibilní a pokud se při programování spleteme dá se vymazat a naprogramovat znova.

Regulátor používáme pro 400 motor, 6V Pb aku, bez přídavného chlazení, k plné spokojenosti mé i mých synů.


Takže ke stavbě:

Schéma:Plošný spoj:
- -
Pro stavbu potřebujme plošný spoj. Plošný spoj jsem kreslil v programu Formica. Program je ve verzi pro 40 součástek ke stažení na www.formica.cz . Bohužel spínač obsahuje více součástek než s kolika je možno pracovat ve volné verzi.
Zde jsou ke stažení jak originální soubory do fomiky tak i vygenerované soubory pro jiné programy.

Součástky:

Součástky jsou použity smíšené, něco klasika něco SMD, tak jak mi to pasovalo a něco bylo i v šuplíku. Součástky jsou vypsány z katalogu GM, ale samozřejmě se dají koupit i jinde. Tranzistor GM neprodává koupil jsem jej v GESU.

Verze HW 1.3Hodnota Typ Počet Pozice Cena
CT47M/16V Kondenzátor tantalový SMD 2 C1, C4 20,00
100nF Kondenzátor SMD 1206 3 C2, C3, C5 7,50
220pF Kondenzátor SMD 1206 1 C7 2,50
1N5822 Dioda 1 D1 4,00
47 Odpor SMD1206 1 R1 2,00
33k Odpor SMD1206 1 R2 2,00
IRL2203N Tranzistor 1 T1 35,00
PIC12F509 Procesor 1 U1 38,00
LM2940CT-5 / L4940V05 Stabilizátor 8 U2 22,00
PCKON 3 Konektor 1 J1,J2,J3 5,00
136,00


Software:

Software pochází z původních stránek, můžete použít originální software nebo moji úpravu pro MONAKO, případně s lineárním průběhem. Trošku problém je s naprogramováním, protože PIC není moje doména tak nemám pro naprogramování návod, a ani nevím zda se dá postavit nějaký jednoduchý pro PonyProg. Vzhledem k tomu že C508 je v PonyProgu tak určitě bude existovat i nějaký programátor pro F509 s jednoduchým zapojením jako PonyProg. Já jsem použil pučený velký programátor kde jsem nastavil konfigurační bity takto: __config _MCLRE_OFF & _CP_OFF & _WDT_ON & _IntRC_OSC.


Ke stažení, download:

Stránky s původním zapojením

Schéma.
Schéma ve Formice.
Plošný spoj ve Formice.
Plošný spoj GIF.
Osazovačka A.
Osazovačka B.
Osazovačka v Corel-8.
Program pro procesor - MONAKO.
Program pro procesor - lineární.
Program pro procesor - původní + zdrojáky.


No chlopi jak se to zrobite podle teho navodu a nacpete to do jakehosi verglu, tak si pamatuje že to robitě na vlastni triko a že jak se to popsuje, tak mi nebečtě ani do mejlu ani jinak bo je to vaša cy..... A že datě na kadejaku hlupotu? Za to ja nemožu.